Marka & Patent

Göztepe Patent

Markanızı en iyi ve en doğru bir şekilde tescil ettirmek için bize ulaşın.

Marka Tescil İşlemleri

Bir işletmenin sağlamış yada sunmuş olduğu hizmetlerini bir başka işletmelerin ürün veya hizmetlerinden ayıran , kişi adları , sözcükler , şekiller , harfler , sayılardan oluşan işaret ve sembollere marka denilir.
Giderek büyüyen ve gelişen dünyada ayrıcalık sahibi olmak isteyen işletme sahiplerinin marka tescili yaptırması en önemli husustur.

Bir işletme sahibinin bin bir zorluklarla oluşturdukları ve dünyaya tanıttıkları markalarının tescil işlemlerini yaptıran işletmeler, bir başkasının kullanması halinde yasal olarak hak sahibi olmaktadır.

Bu yüzden yapmış olduğu yatırımın ne kadar önemli olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

 

 

Tüketicilerin markanın yaygınlaşması ile daha çok tüketmesi ve bunun alışkanlık haline getirmesi vazgeçilmezdir. Bu sayede işletmelerin çok daha fazla kar marjı yaptıkları gözlenmektedir.
Son 10 yıldır oluşmuş olan bu bilinçli alt yapı sayesinde Avrupa’nın en çok başvuru yapan ülkesi konumuna gelen ülkemiz de marka başvuruları marka tescil ofisleri aracılığı ile yapılabilmektedir.

Göztepe Patent , Marka tescil konusunda uzman kuruluşlar arasında bulunarak sağladığı hizmetleri en doğru ve en iyi bir şekilde sağlamaktadır.

Sektörde bulunduğu dönem içerisinde kazanmış olduğu tecrübe ve birikim ile , konusunda uzman vekilleri sayesinde başarılı çözümler üreterek müşterilerimize en iyi hizmeti vermekteyiz.

Marka Başvuru Sorgulama

Marka başvuru sorgulama müracaat etmek istediğiniz marka ismine göre türk patent ve marka kurumunun  marka sorgulama sisteminde benzer yada birebir bir marka müracaatı olup  olmadığını teyit etmek amaçlı yapılan , yapılması gereken kontroldür .

Tescil edilmek istenen marka başvurusunun öncelikle faaliyet gösterilen sektör bazında sınıflandırılması yapılmalıdır .türk patent ve marka kurumunun belirlemiş olduğu 1/45 arası sınıflandırma sistemi bulunmaktadır. marka başvuru sorgulama yada sorgulaması yapılırken bu sınıflandırma listesine göre araştırma sağlanmalıdır. Bu sebeple önemli olan ilk iş markanızın tescil edileceği sınıfları faaliyet kapsamınıza göre belirlemektir. Eğer tescil edilmek istenen markanızın araştırması doğru bir şekilde yapılmazsa markanın başvuru aşamasında ya da yayın sürecinde dosyanın iptali gerçekleşebilir.

Başvurudan sonra marka kurumda ki uzmanların incelemesine girer inceleme sürecinde markanın tescil edilebilirliği araştırılır. Birebir yada benzer marka olması , markanın genel ibare olarak değerlendirilmesi , tescilli coğrafi işaretten oluşması yada tescilli coğrafi işaret içermesi  gibi sebeplerle markanın kısmen yada tümden reddi sağlanabilir .

Patent Tescili

Patent tescili buluş yada yenilik unsuru belirlendikten sonra patent başvurusu yada f. model başvurusu olarak ikiye ayrılmaktadır.Patent tescili için buluş basamağının olması ve dünyada yenilik unsurunun taşınıyor olması gerekmektedir.F. model tescil başvurusunda ise buluş basamağı kısmı aranmayacak olup Dünya genelinde yenilik unsurunun taşınıyor olması gerekmektedir.

 Patent başvurusu yapılmadan öncelikle buluşun yada ürünün patent olup olmadığı sorgulanır.